Vysoké Tatry

Nejvyšší pohoří Slovenska a Polska. Jeho nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít (2655 m n.m.), který je dostupný jen s horským vůdcem. Nejvyšším vrcholem, který mohou turisté navštívit jsou Rysy (2503 m n. m.). Nachází se zde celkem 16 horkých chat a nejvýše položená z nich je Chata pod Rysy ve výšce 2250 m n.m. Většina chat poskytuje ubytování a je otevřena celoročně.
Ve Vysokých Tatrách je velká proměnlivost počasí, nejstabilnější a tedy nejideálnější podnebí zde panuje na podzim. Hlavní turistické stezky jsou mimosezóně uzavřeny v období od 1.11 do 15.6. Na území pohoří se nachází dva národní parky, jeden na polské a druhý na slovenské straně. Tatranský národní park (TANAP) byl zřízen v roce 1949 a je nejstarším parkem Slovenska.

Výstup na Rysy, na třetí nejvyšší vrchol Slovenska, je zážitek na celý život. Celkově jeden z náročnějších výšlapů, ale rozhodně stojí za to. Cesta přes několik horských ples a nejvýše položenou horskou chatu v Tatrách.

Náročná túra úchvatnými dolinami a přechod přes dvě vysokohorská sedla, Sedlo Prielom a Poľský hrebeň, s pomocí řetězů a kramlí. Cesta vede Velkou Studenou dolinou, kde se nachází největší počet jezer ve Vysokých Tatrách.

Výstup na Téryho chatu ze Skalnatého plesa, kam jsme vyjeli lanovkou z Tatranské Lomnice. Téryho chata je druhou nejvýše položenou horskou chatou ve Vysokých Tatrách a nabízí výhled na Lomnický štít.

Pár tipů a rad na cestu do Vysokých Tater, které by se mohly hodit nebo dokonce ušetřit čas i peníze.