Výstup na Téryho chatu

Výstup na Téryho chatu ze Skalnatého plesa, kam jsme vyjeli lanovkou z Tatranské Lomnice. Téryho chata je druhou nejvýše položenou horskou chatou ve Vysokých Tatrách a nabízí výhled na Lomnický štít.

Informace o trase

Trasa: Skalnaté Pleso – Zamkovského chata – Téryho chata – Hrebienok – Starý Smokovec  

Délka trasy: 16 km

Časová náročnost: 6 hodin

Výškové převýšení: 600 m 

Obtížnost: lehká 

Dostupnost: pěšky, lanovkou z Tatranské Lomnice nebo Starého Smokovce

Datum návštěvy: září 2018

Po Rysech a Poľském hrebeni pro nás byl výstup na Téryho chatu docela odpočinkový. Navíc jsme si ho ulehčili a vyjeli lanovkou na Skalnaté pleso, kde tedy začala naše túra. Byli jsme ubytovaní v Tatranské Lomnici a lanovku měli kousek za hotelem, jinak se dá vyrazit třeba z Hrebienku, ze Starého Smokovce nebo rovnou z Tatranské Lomnice.

My jsme tedy začali na Skalnatém plesu a od něho pokračovali po červené Turistické značení - červená Tatranské magistrále až k Zamkovského chatě (1475 m n. m.). Tady jsme odbočili na zelenou Turistické značení - zelená, která vede Malou Studenou Dolinou až na Téryho chatu. Po cestě není žádný rozcestník ani chata. V jednom místě je jen nutné přejít Malý Studený potok, kde je takový menší vodopád, jinak je cesta úplně bezproblémová a bez jakýchkoliv překážek. Ani převýšení nebylo nic hrozného, od Zamkovského chaty se na Téryho chatu pozvolně stoupá asi 600 výškových metrů. Téryho chata (2015 m n. m.) je druhou nejvýše položenou horskou chatou pohoří a nachází se přímo pod Lomnickým štítem, který je za pěkného počasí dobře vidět. Na chatě se dá, stejně jako na většině chat ve Vysokých Tatrách, občerstvit nebo ubytovat.
vysoké tatry teryho chata
Cestu zpět jsme zvolili po zelené Turistické značení - zelená přes Rainerovu chatu až do Starého Smokovce, kde jsme sedli na vlak a jeli zpět do Tatranské Lomnice. Celá trasa měří 16 km a zabere zhruba 6 hodin. V porovnání s ostatními túrami se jedná spíš o lehčí túru s nižším převýšením, i proto jsme si ji dali na “odpočinkový” den. Vůbec to však neubírá na celkovém zážitku. Údolí Malé Studené doliny je okouzlující a navíc tudy vede příjemná cesta. A výhled na Lomnický štít zespoda má taky něco do sebe. 
Odebírat
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Komentář s nejvíce hlasováními
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Petra Mrázková
Petra Mrázková
1 rok před

Dobrý den,

chci se zeptat, zda myslíte, že by se trasa od Hrebienku na Teryho chatu dala zvládnout i s mylými dětmi ve věku 5 a 7 let? U Zamkovského chaty už jsme s dětma byli.

Moc Vám děkuji.

Hezký den,

Petra Mrázková