Výstup na Rysy ze Štrbského plesa

Výstup na Rysy, na třetí nejvyšší vrchol Slovenska, je zážitek na celý život. Celkově jeden z náročnějších výšlapů, ale rozhodně stojí za to. Cesta kolem několika horských ples a přes nejvýše položenou horskou chatu v Tatrách.

Informace o trase

Trasa: Štrbské pleso – Popradské pleso – Chata pod Rysmi – Rysy a zpět 

Délka trasy: 20 km

Časová náročnost: 9 hodin

Výškové převýšení: 1250 m

Obtížnost: středně těžká

Dostupnost: pěšky, TEŽ do stanice Štrbské pleso a Popradské pleso

Zabezpečení na trase: řetězy, žebřík

Datum návštěvy: září 2018

Výstup na nejvyšší horu Polska a na třetí nejvyšší horu Slovenska se i přes dost obtížnou cestu těší velké oblibě. Pro nás to byl první výstup ve Vysokých Tatrách a rozhodně zážitek na celý život. Rysy mají celkem tři vrcholy, dva z nich leží na území Slovenska a jeden v Polsku. Nejvyšší vrchol je ve výšce 2503 m n. m. a leží na Slovensku. Na trase se nachází nejvýše položená horská chata na Slovenku – Chata pod Rysy (2250 m n. m.). Chata byla postavena v roce 1933 a je nejmladší v Tatrách. Na chatě se lze občerstvit nebo ubytovat, ale pouze v letní sezóně.

Ze zastávky Štrbské pleso (1180 m n. m.) jsme se vydali po červené Turistické značení - červená a následně po zelené Turistické značení - zelená k Popradskému plesu (1500 m n. m.). U plesa se dá odpočinout a koupit si něco dobrého. Protože nás čekala ještě dlouhá cesta před sebou, tak jsme moc neotáleli a pokračovali po modré Turistické značení - modrá k rozcestníku u Žabího potoku. Tady se cesta rozděluje doleva na Koprovský štít a doprava po červené Turistické značení - červená na vrchol Rysy. Trasa vede úchvatnou Mengusovskou dolinou kolem Malého a Velkého Žabího plesa. Tento úsek cesty až k Chatě pod Rysy (2250 m n. m.) je o velkém stoupání a byl rozhodně nejnáročnější z celého dne. Jde se po kamenech různých rozměrů, což skoro všude ve Vysokých Tatrách a na několika místech je zabezpečení pomocí řetězů nebo žebříků. Od chaty už zbývá necelý 1 km a asi 200 výškových metrů do cíle, hurá. Stoupání na konci je poměrně nebezpečné, nevede tu žádná cesta, většinou jsme šplhali po čtyřech a doufali, že už tam budeme a nepoletíme opačným směrem. Na vrcholu není moc místa, sedli jsme a kochali se, protože je opravdu čím. Zpátky jsme šli stejnou cestou k Popradskému plesu a od něj po modré do zastávky TEŽ Popradské pleso.
VYsoké Tatry, výstup na Rysy - Jiráci na cestách

Výstup na vrchol Rysy je poměrně náročný, překoná se převýšení téměř 1300 m, ale dá se dobře zvládnout během jediného dne. Určitě hodně záleží na počasí, které se obecně na horách mění každou chvilku. My jsme měli štěstí na pěkné počasí a navíc tady v září už nebylo tolik lidí. Jinak s sebou není potřeba žádné speciální vybavení. Cesta vede po kamenech a místy jsme se po nich doslova plazili. Pod článkem najdete krátké video z cesty. 

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře