Východ slunce na Milešovce

Východ slunce na Milešovce je krásné a romantické zpestření návštěvy Českého středohoří. 

Informace o trase

Délka trasy: 5,2 km

Časová náročnost: 2 hodiny

Výškové převýšení: 430 m

Kola: ne

Kočárky: ne

Obtížnost: lehká

Dostupnost: pěšky

Datum návštěvy: říjen 2021

Milešovka neboli také hromová hora a největrnější hora v České republice byla v plánu už dlouho, ale upřímně se nám na ní vůbec nechtělo chodit “jentak” přes den. Na nejvyšší horu Českého středohoří je poměrně rychlý výšlap a přišla nám skoro škoda vyběhnout na ní v denní dobu. A tak jsme dlouho čekali na vhodnou příležitost, kdy vyrazíme na východ slunce. No neměli jsme úplně ideální podmínky, ale účel byl splněn. Sluníčko vylezlo a my si můžeme tenhle zážitek odškrtnout.

Východ slunce na Milešovce - České středohoří - Jiráci na cestách

Parkovali jsme v obci Milešov na parkovišti u fotbalového hřiště, to najdete přímo na červené trase Turistická ikona červená - Jiráci na cestách, která vede až na vrchol. Takže ideální start. Cesta nahoru je kraťoučká, jde se necelé 3 km, problém tady pro někoho může být spíš výškové převýšení. Celkem je to asi 450 výškových metrů, ale nepřišlo nám to nic hrozného. První kilometr se jde příjemně a až po něm se to  postupně začne zvedat. Jde se lesem po nezpevněné cestě, místy jsou kameny nebo kořeny. Určitě se hodí pevnější boty. Po cestě nahoru jsme se dost zahřáli, ale na vrcholu byla ukrutná zima a pěkně foukalo. Na východ jsme čekali asi 20 minut a stihli jsme u toho pěkně vymrznout. Kromě sluníčka nebylo téměr nic vidět, bohužel padla pěkná mlha. Ale to nic neměnilo na krásném zážitku. Směrem na východ je udělaná vyhlídka, takže parádní výhled za pěkného počasí zaručen. Nahoře je i občerstvení a nově také noclehárna. Takže je možné zfouknout západ i východ slunce během jedné návštěvy. Cesta dolů už byla rychlovka a za odměnu jsme si jako správný kavárenský povaleči zajeli do nedalekých Litoměřic na výbornou kávu a dortík do kavárny Kafedoma. 

Na konci října bylo relativně příjemné i vstávání, v porovnání s létem, kdy slunce vychází o více než dvě hodiny dříve. Jak se balíme na takový východ slunce a co je dobré vědět dopředu jsme sepsali do samotného článku zde.

Východ slunce na Milešovce - České středohoří - Jiráci na cestách
Odebírat
Upozornit na
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Komentář s nejvíce hlasováními
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Anonym
Anonym
1 rok před

Super!