Co nezapomenout při cestě na východ slunce?

Pár věcí, které je dobré si zjistit dopředu a co si nezapomenout přibalit do batohu, když se vydáte na východ slunce do hor.

Východ slunce na horách je okouzlující a nevšední zážitek, na který budete dlouho vzpomínat. Jinak obyčejnou horskou túru tak povznesete na úplně jinou úroveň. Velkou roli při plánování však hraje počasí. Pokud se rozhodnete o výstup na vyšší horu, tak pamatujte, že i v českých podmínkách může v létě na horách mrznout. Proto doporučujeme výstup v létě, kdy je podnebí nejmírnější. My jsme zatím zažili krásný východ slunce na Sněžce a Lysé hoře a pokaždé to bylo v srpnu. Tento zážitek lze samozřejmě absolvovat kdykoliv, jen je potřeba tomu přizpůsobit vybavení. 

Jako první je důležité sledovat počasí, přece jen chcete vidět východ slunce a ne mlhu. A taky si zjistit přesný čas východu v daný den a na daném místě. Je dost možné, že to bude trvat pár dní a nevyjde to zrovna na den, který jste si původně plánovali. Někdy se na vhodné počasí čeká i týdny. 

Pak už stačí jen kouknout do map na trasu a parkování. Pozor, ne všude je možné přes noc parkovat. Je dobré si tuto informaci zjistit dopředu. Dalším možným řešením je si na místě zajistit ubytování nebo v blízkosti přespat v autě. Ušetříte si tím dost času a budete i lépe vyspaní. Záleží hodně na vzdálenosti od místa bydliště/ubytování. Ale počítejte s tím, že druhý den vás únava nemine a je určitě lepší mít hned po návratu možnost se alespoň trochu dospat, ať už na posteli nebo v autě.

Taky je třeba dopředu odhadnout, jak dlouho výstup potrvá. My k tomu vždy využíváme mapy.cz. Už máme zkušenost, že nám stačí o něco méně času než mapy ukazují, takže si nedáváme žádný čas na přestávky navíc, ale pokud si nejste jistí, tak se úplně klidně řiďte jejich časovým doporučením a přidejte jen pár minut na pauzy. A nezapomeňte, že je dobré být nahoře zhruba 15 minut před svítáním. 

Od výbavy na klasickou horskou túru se to zase tolik neliší. Důležité je mít čelovku, alespoň pro začátek než se začne trochu rozednívat. Poprvé mě hrozně zarazilo, jaká tma v horách a v lese vlastně je, nebylo totiž vidět ani na krok. Záleží samozřejmě také na měsíci a místě kde jdete. Může to vypadat neobvykle, ale i v létě se bude hodit čepice nebo čelenka a rukavice. V horách může mrznout i v létě. Pro představu na Sněžce je průměrná roční teplota okolo 0°C a na Lysé hoře 3°C. My jsme obě místa navštívili v srpnu a na Lysé hoře bylo okolo 10°C  a na Sněžce téměř na 0°C. Brrr… Další hodně důležitou věcí je triko na převlečení. Nechat si na sobě to mokré triko není totiž vůbec dobrý nápad. Při výstupu se člověk zahřeje, takže je možné, že půjdete jen v triku, nezapomeňte však přibalit mikinu i bundu. Já jsem zmrzlík, takže pro jistotu tahám mikiny dvě. Někomu by se mohl hodit ručník na otření, ten upřímně nenosíme, ale viděli jsme ho dost u ostatních. A samozřejmě dostatek vody, ideální je hydrovak a nějakou svačinku, případně čaj v termosce. 

Už se nemůžeme dočkat na další východ slunce někde v přírodě! O našem zážitku ze Sněžky i z Lysé hory najdete na webu článek.

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře