Sněžné jámy

Výlet ze Špindlerovy boudy po hřebenech Krkonoš na Sněžné jámy a přes Labskou a Vrbatovou boudu zpět do Špindlerova mlýna.

Informace o trase

Délka trasy: 18 km

Časová náročnost: 6 hodin

Výškové převýšení: 520 m

Kola: ne

Kočárky: ne

Obtížnost: lehká 

Dostupnost: pěšky, autobus na Špindlerovu boudu

Datum návštěvy: prosinec 2020

Letošní prapodivný rok jsme se rozhodli zakončit aktivně a vyrazili jsme do Špindlerova Mlýna v Krkonoších. Vánoční Špindl jsme chtěli zažít už dlouho a díky shodě mnoha šťastných náhod se nám to povedlo. V plánu jsme měli jen pěší túry po okolí. První den byly naším cílem Sněžné Jámy a druhý den Davidovy a Mědvědí boudy.

O čtvrtou adventní neděli jsme vyrazili na Sněžné jámy. Jak už samotný název napovídá, jsou to dvě mohutné jámy – Velká sněžná a Malá sněžná ležící na území polské přírodní rezervace. Obě jámy se dohromady rozprostírají na území větším než jeden kilometr a jejich hloubka přesahuje 200 metrů. Sněžné jámy jsou okouzlující jak z dálky, tak zblízka, kdy je pohled umocněn jejich hloubkou.

Sněžné jámy - Krkonoše - Jiráci na cestách
Jak náš výlet probíhal? Autobus z centra nás zavezl na Špindlerovu boudu. Jízdné vyjde dospělého na 50,- Kč a autobus jezdí každou hodinu. Ze Špindlerovy boudy (1208 m n. m.)jsme vyrazili po červené turistické stezce Turistické značení - červená (Krkonošská magistrála) k rozcestníku Petrovka (1288 m n. m.), kde je nově vybudovaná Petrova Bouda. Odtud jsme pokračovali stále po hřebeni přes Dívčí a Mužské kameny. Od rozcestníku Černé sedlo následuje prakticky poslední větší výšlap této trasy, a to je kamenitá cesta až na vrchol Sněžných jam. Cesta na podzim a obzvlášť v zimě může být dost naklouzaná. Na vrcholku se nachází na pohled známá budova, která ale nemá pro turisty využití – jedná se o Boudu u Sněžných jam, dnes sloužící pouze jako televizní vysílač a vysílač mobilních operátorů.
Z nejvyššího bodu naší cesty – Bouda u Sněžných jam (1490 m n. m.) jsme se vydali po žluté turistické Turistické značení - žlutá na Labskou boudu. Labskou boudu prakticky nelze přehlédnout díky jejímu tvaru a velikosti. Dá se odtud pokračovat i na pramen Labe, který jsme tentokrát vynechali. Jeho návštěvu každopádně doporučujeme všem, kteří tuto možnost doteď neměli. Z Labské boudy pokračuje červená stezka Turistické značení - červená přes nejvyšší vodopády u nás, Pančavské vodopády na Zlaté návrší k Vrbatově boudě. Tento úsek cesty je umocněn jedinečným pohledem do Labského dolu. Kousek nad chatou se na Vrbatově návrší nachází Mohyla Hanče a Vrbaty, známé krkonošské dvojice, která zde zahynula při lyžařském závodě.  Z návrší jsme zahájili několikakilometrové klesání až do Špindlerova Mlýna. Cestou jsme měli možnost vidět jedny z nejkrásnějších pohledů, na které na horách můžete narazit, jelikož byla inverze. Cestu jsme si poměrně užili, byla pěkná namrzlá a uklouzaná, takže si dost turistů (včetně nás) po cestě pěkně natlouklo. Takto zaslouženou horkou čokoládu s vánočkou už jsme dlouho neměli 🙂 
Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Komentář s nejvíce hlasováními
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře