Poledník a Prášilské jezero

Pěší výlet z Prášil na jedno z ledovcových jezer na Šumavě a na vrchol a rozhlednu Poledník.

Informace o trase

Délka trasy: 18,5 km

Časová náročnost: 6 hodin

Výškové převýšení: 540 m

Kola: ne (pouze na Poledník)

Kočárky: ne (pouze na Poledník)

Obtížnost: lehká 

Dostupnost: pěšky

Datum návštěvy: říjen 2020

Na teplou a prosluněnou říjnovou neděli jsme si naplánovali výlet na naší milovanou Šumavu. Už dlouho jsme měli na seznamu návštěvu Poledníku a Prášilského jezera, ležícího kousek pod ním. Na Šumavě najdeme několik přírodních úkazů a jedním z nich jsou ledovcová jezera. To Prášilské je s rozlohou 3,7 h druhé nejmenší jezero ledovcového původu na Šumavě a Poledník neboli Polední hora je název 15. nejvyšší hory pohoří, a zároveň rozhledny, která se zde nachází. Zaparkovali jsme na velkém parkovišti Slunečná (890 m n. m.), asi 500 m od Prášil, kde stojí celodenní parkování 100 Kč. Případně se dá parkovat i na menším parkovišti přímo v Prášilech. Odtud vede k jezeru červená turistická trasa Turistické značení - červená. Druhou možností je jít po žlutě značené cyklostezce Turistické značení - žlutá taktéž z Prášil, a u rozcestníku Liščí díry zabočit na červenou Turistické značení - červená k jezeru. Tato cesta je asi o něco schůdnější, jelikož se jedná o cyklostezku, ale s kolem se k jezeru stejně bohužel nedostanete. Vede k němu z obou stran obtížná cesta i pro pěší, plná kamenů, kořenů a spadaných větví. Prášilské jezero (1080 m n. m.) se nedá obejít, je přístupné jen na malém kousku, ale na kráse mu to vůbec neubírá.
poledník šumava

Od rozcestníku Liščí díry jsme pokračovali dál nahoru až na Poledník (1315 m n.m.). Jelikož až na vrchol vede cyklostezka, tak se jde velmi příjemně, jen je to místy opravdu strmý kopec a upřímně si to na kole nedovedeme ani představit. Rozhledna na Poledníku vykukuje mezi stromy už po cestě, ač paradoxně z vrcholu téměř nic vidět není. Při naší návštěvě byla rozhledna z důvodu rekonstrukce zavřená, ale věříme, že výhled z ní určitě stojí za to. Vidět jsou totiž dokonce i rakouské Alpy.

Pro cestu zpět do Prášil nebo k parkovišti Slunečná lze zvolit v podstatě dvě cesty – buďto se vrátit tou stejnou dolů, ať už po žluté nebo červené nebo sejít druhou stranou po zelené Turistické značení - zelená k Frantovému mostu a dále po červené Turistické značení - červená podél Prášilského potoka až do Prášil. My jsme zvolili právě druhou možnost, abychom nešli jednu cestu dvakrát –  děláme to tak pokaždé, pokud je to možné. Jen pozor, tato stezka se nachází v I.zóně národního parku Šumava a je po velkou část roku uzavřena (listopad-červenec).
Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře