Východ slunce na Sněžce

Jeden z nejkrásnějších turistických zážitků, který Česká republika nabízí. Poznejte Krkonoše trochu jinak a vyražte na nezapomenutelný východ slunce.

Informace o trase

Délka trasy: 13 km

Časová náročnost: 5 hodin

Výškové převýšení: 630 m

Kola: ne

Kočárky: ne

Obtížnost: lehká 

Dostupnost: pěšky

Datum návštěvy: srpen 2019

Sněžku zná asi každý, stejně jako my, ale když jsme zjistili, že je možné ji zažít trochu jinak, tak moc dlouho netrvalo a vydali jsme se do Krkonoš. Vybrali jsme si k tomu poslední srpnový víkend a rozhodně jsme tenhle nápad neměli jako jediní. Poměrně velké množství lidí nás dost překvapilo, ale nebylo se čemu divit. Východ slunce na horách je krásný a romantický zážitek, pro nás to byla první podobná zkušenost a ihned jsme věděli, že ne poslední. Je to úplně jiný prožitek z hor než jaký znáte. O tom, jak se připravit na takovou cestu jsme napsali článek zde.

Naším výchozím bodem byly Pomezní boudy (1032 m n.m) v Horní Malé Úpě, konkrétně parkoviště P3 Zátiší na začátku obce, na kterém se dá parkovat i v noci a na jeden den stojí 100 Kč. Odtud jsme se vydali po žluté Turistické značení - žlutá přes rozcestník Pod Jelenkou k turistické chatě Jelenka (1260 m n. m.). Tento úsek vede po lesní, zpočátku asfaltové, cestě a bez náročného stoupání. Od Jelenky jsme pokračovali po červené Turistické značení - červená až na vrchol Sněžky (1603 m n. m.). Tady už jsme šli po kamenité cestě a taky začalo poměrně intenzivní stoupání. Zabloudit byste po celé cestě neměli, jde se v podstatě stále za nosem. Celá trasa je dlouhá 6,5 km s výškovým převýšením pouze 630 m, je to nejvhodnější varianta, protože začíná v 1000 m n. m. Vzhledem k tomu, že jsme toho cestou nahoru po tmě moc neviděli, tak jsme zpět zvolili stejnou trasu. Ráno jsme se dospali v autě na parkovišti a asi po dvouhodinovém spánku vyrazili k domovu. Protože to byla naše první zkušenost s nočním výstupem, tak jsme úplně nevychytali správné načasování. Zbytečně jsme se obávali, že nebudeme stíhat, takže jsme na vrcholu čekali hodinu a půl, což nebylo zrovna příjemné. I přesto, že byl konec sprna, tak na vrcholu bylo téměř 0°C. Určitě se vyplatí nepodceňovat vybavení bez ohledu na roční období. Tímto jsme se dost poučili, že je zbytečné si dávat na cestu více času než je třeba. Další variantou jsou trasy z Pece pod Sněžkou (782 m n. m.), kde je ideální využít parkoviště P3 Kaplička za 120 Kč na jeden den. Vydat se můžete buď po modré Turistické značení - modrá přes Obří důl nebo po zelené Turistické značení - zelená přes Růžohorky a pak po žluté Turistické značení - žlutá přes Růžovou horu. Obě cesty jsou s výškovým převýšením přes 800 m, proto jsme vzhledem k nočnímu výstupu volili trasu z Horní Malé Úpy. Možností je také přespání na některé z horských chat jako je Luční bouda, Děčínská bouda, Portášky nebo Růžohorky, což má určitě také své kouzlo a cesta na vrchol bude o něco snažší.
Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře