Na skialpech na Dvoračky

Když byly lyžařské areály zavřené, tak jsme vyrazili na skialpech z Rokytnice nad Jizerou na Dvoračky a Lysou horu a bylo to jedním slovem boží.

Skialpinismus se v poslední době těší velké oblibě a v letošním roce je to ideální náhrada za sjezdové lyže. Dalo by se říci, že je to zimní turistika na horách. Umožňuje totiž chůzi v nepřístupném a zasněženém terénu. Navíc pohodlně vystoupáte na vrchol a pak za odměnu sjedete dolů. 

Skialpy vypadají v podstatě jako sjezdové lyže s tím rozdílem, že jsou uzpůsobené chůzi do kopce. My jsme si je půjčovali přímo ve skiareálu Horní domky v Rokytnici nad Jizerou. Půjčili jsme si celý set, který zahrnuje lyže, boty, hůlky a stoupací pásy. A jak to funguje?

Pro chůzi nahoru se na skluznici lyží nalepí stoupací pás, který se pro sjezd odlepí. Vázání má dva režimy, pro výstup je volná pata s nastavitelnými opěrkami podle náklonu kopce a pro sjezd se upevní do klasické pozice a boty se do něj zacvaknou. Boty mají také dva režimy, jeden pro výstup a jeden pro sjezd. A v poslední řadě teleskopické hůlky, které se pro výstup hodí o něco delší, abychom se o ně mohli zapírat a naopak pro sjezd kratší jako klasické hůlky. 

Náš plán bylo vystoupat na Lysou horu (1344 m n. m.) a pak sjet po některé ze sjezdovek dolů. Vyrazili jsme z půjčovny, která se nachází u dolní stanice lanovky na Horní domky (657 m n. m.) a pokračovali po modré sjezdovce k dolní stanici lanovky na Lysou horu a dále po červené sjezdovce FIS až ke Krkonošské magistrále, která sjezdovku v horní části protíná. Napojili jsme se na ni a pokračovali k horské chatě Dvoračky, kde jsme si dali výborný oběd a trošku si odpočinuli. Z Dvoraček jsme šli přímo po skialpinistické modré trase přes Kotelské sedlo až na Lysou horu. Tenhle úsek byl úchvatný – nikde nikdo, spousta sněhu, úžasné ticho a takový ten hřejivý pocit.. no zkrátka milujeme hory. Nahoře jsme odlepili stoupací pásy, přehodili si vázání a zapnuli boty. Nakonec jsme se rozhodli sjet po modré sjezdovce, protože byla upravená a sjezd jsme si náramně užili. Nikde nikdo a frčeli jsme po čerstvém manžesteru až do půjčovny. 

Je to skvělý sport pro všechny milovníky lyžování a zimní turistiky. Zatím u nás není tolik tras, ideální jsou právě Krkonoše a okolí Rokytnice nad Jizerou, Špindlerova mlýna nebo Pece pod Sněžkou. My jsme si trasu našli v aplikaci Mapy.cz. Jen pozor, skialpinistické trasy zatím nejsou nijak značené a určitě je dobré si stáhnout offline mapy do telefonu, nebo si mapu vytisknout a vzít s sebou. Na obrázku níže je černě vyznačená cesta nahoru (cca 6 km) a modře dolů (cca 3 km), celkem měla naše trasa 9 km s převýšením asi 650 m.

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře