Stezka údolím Lužnice

První česká pěší trasa zapsaná na seznamu nejlepších stezek Evropy. To je stezka údolím Lužnice na Táborsku. V oblasti zvané Toulava.

Informace o trase

Délka trasy: 20 km

Časová náročnost: 5 hodin

Kola: ne 

Kočárky: ne 

Obtížnost: lehká

Datum návštěvy: květen 2020

Co dělat v karanténě, když je vše zavřené? Vyrazit do přírody a spát v autě. To co by nás dřív možná ani nenapadlo. Většinou, když přemýšlíme kam vyrazíme, tak pátrám buď v paměti nebo v aplikaci, kde mám seznam míst, které chci navštívit nebo různě na internetu. Tenhle výlet už jsem měla nějakou dobu v hlavě a právě v karanténě přišel vhod. Dlouhá procházka přírodou kolem Lužnice a nocleh na čtyřech kolečkách. 

Stezka údolím Lužnice je první českou pěší trasou zapsanou na seznamu nejlepších stezek Evropy. Vede po červené Turistické značení - červená z Plané nad Lužnicí až do Týna nad Vltavou a její celková délka je 55 km. My jsme šli pouze 10 km úsek z Tábora do Příběnic a zpět. Zaparkovali jsme v Táboře u mateřské školky přímo u řeky a kousek od stezky. Prvním záchytným bodem byl pro nás pramen sv. Eleonory pod Švehlovým mostem. Na tomto úseku je největší zajímavostí skalní tunel, který prorazil Klub českých turistů skoro před sto lety jako součást stezky. Je to taková příjemná procházka údolím řeky Lužnice po rovince. Není jen vhodná pro kola a kočárky, místy je cesta skutečně hodně úzká a vede těsně u řeky. Délku trasy si každý může zvolit dle svého nebo se dá ujít celá stezka s přespáním. Možností na ubytování je po cestě spousta.

Večer jsme si už jen našli vhodné místo na přespání a uvařili večeři. Je dobré se už dopředu podívat na mapu, kde by bylo možné stát autem bezpečně i přes noc. My jsme si našli předem jen jedno místo a nakonec na něm i zůstali. Bylo to veřejné a bezplatné parkoviště u rozhledny hned u lesa, kde nebyla nijak upravena doba parkování.

Ráno jsme se jeli podívat na Stádlecký řetězový most. Most je poslední svého druhu v České republice a leží i na Stezce údolím Lužnice. Pak jsme pokračovali do Tábora, kde jsme si prošli náměstí a přilehlé uličky a zašli si na kávu a dort do úžasného Moccacafé. Jedny z nejlepších zákusků, které jsme ochutnali, doporučujeme navštívit.

Výlet jsme zakončili návštěvou Kozího Hrádku, který se nachází kousek za Táborem. Tato národní kulturní památka je spojována převážně se životem Jana Husa. Kolem dokola vede dobře zpracována komiksová naučná stezka, která vás seznámí s historií této památky. Vstup do samotného Hrádku je možný také, ale mnohem lépe je stejně vidět zvenčí.

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře