Třídenní přechod Jeseníků

Sbalit batoh a vyrazit na slunečný podzimní víkend po jesenických hřebenech. Jedna z nejhezčích horských túr v ČR.

Informace o celé trase

Délka trasy: 45 km

Časová náročnost: 3 dny

Celkové výškové převýšení: 1681 m

Obtížnost: lehká

Datum návštěvy: září 2020

Start: Ramzová

přes: Obří skály, Šerák, Keprník, Červenohorské sedlo, Švýcárnu, Praděd, Ovčárnu, Petrovy kameny, Vysokou holi

Cíl: Chata Skřítek

Už delší dobu jsme chtěli vyzkoušet vícedenní horskou túru s batohem na zádech. Nemusela jsem dlouho přemýšlet a bylo jasno, že právě Hrubý Jeseník je ta pravá volba. K tomu stačila jen slibná předpověď počasí na víkend, koupit jízdenky na vlak a vyrazit.
Největším oříškem je určitě doprava. Není úplně jednoduché sladit dopředu časový harmonogram horské túry s několika jízdními řády, kdy některé spoje jezdí jen párkrát denně. My jsme přechod Jeseníků zvolili z Ramzové k chatě Skřítek. Je možné jít i opačně, my jsme se rozhodovali právě na základě dopravní dostupnosti. Z Prahy jsme jeli vlakem do Zábřehu na Moravě a odtud vlakem do Ramzové. 

1.den: Ramzová - Šerák (6,5 km)

První den jsme začali zlehka a vydali se z Ramzové (758 m n m.) přes Obří skály na horu Šerák (1351 m n m.). U lanovky v Ramzové jsme odbočili doleva po zelené Turistické značení - zelená přes rozcestník Vražedný potok, kde najdete i altánek. Cesta vede lesem s mírným stoupáním. Nejde o žádné kochání se výhledy, ale cesta je to příjemná. Výhled do krajiny na nás čekal až u Obřích skal (1084 m n m.). Měli jsme dost času, který jsme využili ke skoro hodinovému slunění. Pak už zbývalo jen něco málo přes kilometr, za to ale pořádné stoupání lesem kudy v podstatě nevede žádná cesta.  Přímá cesta po jesenické Hřebenovce značené E3 vede po červené Turistické značení - červená přes sjezdovku rovnou na Šerák, ale jde se převážně pod lanovkou nebo po sjezdovce a to nám nepřišlo nijak zajímavé. Navíc je vzdálenost stejná jako po zelené přes Obří skály.  První noc jsme strávili na chatě Jiřího na Šeráku, kde jsme si dali super večeři a po ní si užili krásný západ slunce. Ten je nejlépe vidět kousek nad lanovkou, asi 300 m od chaty. 

2. den: Šerák - chata Barborka (19,3 km)

Druhý den byl rozhodně nejnáročnější. Ráno jsme se napojili na Hřebenovku Turistické značení - červená, po které jsme pokračovali téměř po celé túře. Aby taky ne, zavede vás na ty nejhezčí místa Jeseníků a nemusíte vůbec přemýšlet kudy jít. První zastávkou byl Keprník (1423 m n m.). Ten nabízí výhled do všech stran včetně Šeráku a Pradědu. Konečně jsme ho viděli. Vypadalo to, že je za rohem, ale opak byl pravdou. Převážně kamenitá cesta pak byla poměrně zdlouhavá, chvilkami dolu a pak zas nahoru. Přes Vřesovou studánku jsme akorát na oběd dorazili na Červenohorské sedlo (1013 m n m.), to pro nás znamenalo zhruba polovinu dnešní túry. Bohužel jsme klesli asi o 400 výškových metrů, což znamená jediné, znova je v druhé části dne vystoupat. Po vydatném obědě v hotelu Červenohorské sedlo jsme pokračovali na Švýcárnu, kde se lze občerstvit s výhledem na Dlouhé stráně. 

Druhou noc jsme si naplánovali na chatě Barborce, nachází se jen kousek pod Pradědem, ale my už ten den neměli síly a nechali si ho na ráno. Na večeři jsme si zašli do Sporhotelu Kurzovní s příjemnou obsluhou a super kuchyní. Barborka je turistická ubytovna, na jednu noc dostačující a za skvělou cenu. Není ani potřeba si ubytování, narozdíl od chaty na Šeráku, dopředu vůbec rezervovat. 

Přechod Jeseníků - Jeseníky - Jiráci na cestách

3. den: Barborka - chata Skřítek (18,3 km)

Třetí den jsme začali výstupem na Praděd (1491 m n m.). Z Barborky jsou to 3 km. Je to sice zacházka zpět, ale jelikož nás poslední den čekalo jen 13 km a převážně klesání, nevadilo nám to. Na Pradědu jsme si dali výbornou horkou čokoládu, pokochali se výhledem na Ovčárnu a Dlouhé stráně a šli zpět. Druhou zastávkou byla Ovčárna (1300 m n m.), kde je případně taky možnost ubytování. A tady podle nás začal ten nejhezčí úsek celé Hřebenovky. Jen mírné stoupání k Petrovým kamenům a od nich jsme si užívali rovinatý terén a rozhled do všech stran včetně nejkrásnějšího výhledu na Praděd. Úžasný krásný. Přes Vysokou holi (1465 m n m.) až k Jelenní studánce mírné klesání a příjemná cesta. Oproti předchozímu dni potkáváme jen malé množství turistů. U Jelenní studánky se oddělujeme od červené Hřebenovky a odbočujeme na zelenou Turistické značení - zelená a lehce stoupáme na horu Pecný. Odtud zbývají cca 3 km prudkého klesání do cíle, které my osobně snášíme hůře než stoupání. Unavení a bolaví přicházíme včas k motorestu Skřítek, kde jsme nasedli na autobus do Šumperku, pak vlakem do Zábřehu a odtud vlakem do Prahy.

Každý si může tento trek přizpůsobit svým možnostem, lze ho zvládnout za dva dny nebo naopak protáhnout na čtyři. My jsme si ho rozplánovali na tři a naprosto nám to vyhovovalo. Celé tři dny byly úžasné a nic bychom neměnili. Teplé podzimní počasí a okouzlující příroda. 
Pár rad závěrem.
Některé ubytování má příplatek za 1 noc, pokud tedy chcete ušetřit, využijte k přespání spíše turistické chaty než hotely. Na všech je možnost polopenze, což je dost praktické. Zároveň je po cestě dostatek chat na občerstvení, ale určitě v batohu mějte i svojí svačinu, chaty jsou od sebe vzdálené i 10 km. Co se týče dopravy, koupili jsme si předem jízdenku na vlak pouze tam a jízdenku domů až ve chvíli, kdy jsme věděli, že vše stíháme. Autobus ze Skřítka jezdí o víkendu se 4 hodinovými intervaly. Nejdůležitější je mít s sebou pohodlné boty a batoh, spíš tedy krosnu. Stačí menší, my měli 30 l a 20 l a krásně jsme se vešli, netahali jsme žádné zbytečnosti, jen to co jsme opravdu potřebovali a využili.

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře