Trojanovice - Radhošť - Pustevny

Nenáročná túra bez využití lanovky, kterou zvládne každý. Výlet s krásnými výhledy, přes jedny z nejznámějších vrcholků Beskyd. 

Informace o trase

Délka trasy: 9,5 km

Časová náročnost: 4 hodiny (bez Stezky Valašky)

Výškové převýšení: 560 m

Kola: ne (ano – po cyklostezce)

Kočárky: ne (ano – po cyklostezce)

Obtížnost: lehká

Dostupnost: auto (parkoviště), MHD, lanovka, pěšky, na kole

Datum návštěvy: srpen 2020

Výlet začíná v Trojanovicích, kde jsme byli ubytovaní, jinak je výchozím bodem parkoviště Ráztoka. Celodenní parkování zde stojí 80 Kč. Pokud chcete ušetřit čas a síly, tak se odsud lze přímo na Pustevny dostat lanovkou za 180 Kč. My jsme si však tento výlet užili o něco více a zvládli ho celý po svých. Trasa vede po zelené Turistická ikona zelená - Jiráci na cestách turistické trase až k rozcestníku Radhošť – hřeben (4 km). Tento úsek je celý do kopce, stoupání je mírné. Z počátku se jde po asfaltové silnici, asi po 1 km se jde lesní cestou a místy po kamenité cestě. Tato trasa určitě není vhodná pro cyklisty ani kočárky. Lze ji však absolvovat s nosítkem nebo pokračovat po cyklostezce až na Pustevny.

Od rozcestníku na Radhošti – hřeben lze odbočit po modré Turistické značení - modrá doprava směr Radhošť – kaple (1 km) nebo doleva směr Pustevny (3 km). My jsme pokračovali na horu Radhošť ke kapli. Cestou je jen mírné stoupání po široké a zpevněné cestě. Na Radhošti se lze občerstvit v hospodě. Přímo na vrcholu se nachází kaple Sv. Cyrila a Metoděje, do které je vstup zdarma, zpoplatněn je vstup do zvonice za 5 Kč. Kaple je krásná a určitě ji doporučujeme navštívit. 

Z vrcholu Radhoště jsme pokračovali přes sochu Radegasta na Pustevny (4km). Pustevny tvoří několik dřevěnných staveb, nejznámějšími z nich jsou Maměnka, která slouží jako hotel a Libušín. Pro návštěvníky se zde nachází několik restaurací a stánků s občerstvením, dvě půjčovny koloběžek, horní stanice lanovky a jen o kousek dál Stezka Valaška. My doporučujeme navštívit stezku korunami stromů, vstupné 220 Kč je sice vyšší, ale stojí za to. Stezka je pro děti zpestřena menším lanovým parkem, kterým si cestu zkrátí o dvě patra. Děti i dospěláci si cestou mohou užít lanový most, který je přiblíží k tzv. Skywalku. Řeč je o visutém chodníku s proskleným dnem. Chodník je dlouhý 7 metrů a ve své kategorii se jedná o nejdelší v Evropě. Pravděpodobně si stejně jako my na fotku vyčkáte krátkou frontu, ale je to opravdu zážitek. Výhledy ze stezky jsou na všechny světové strany.

Pro cestu dolů si můžete zvolit několik variant. Pěšky po modré turistické trase nebo po cyklostezce, sjet lanovkou zpět na parkoviště nebo si půjčit koloběžky. My jsme využili poslední možnost a svezli jsme se dolů, jak se v Beskydech říká, kolobkou. Půjčovné je 190 Kč a pokud si koloběžku objednáte dopředu zaplatíte 160 Kč. Cesta dolů je dlouhá 4 km a vede po mírně klesající asfaltové silnici (cyklostezce).

Stejně jako dolů, tak i nahoru se můžete dostat několika způsoby. Až na vrchol lze vyjet autem nebo autobusem. Případně již zmíněnou lanovkou nebo vyjít jednou ze stezek pěšky. 

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře