Kopřivnice a Štramberk

Dvě sousedící města v podhůří Beskyd. Kopřivnice proslulá Tatrou a Štramberk známý Štramberskýma ušima. 

Na týdenní dovolené v Beskydech jsme si naplánovali mimo jiné i výlet do sousedících měst Kopřivnice a Štramberku. V Kopřivnici se nachází muzeum Tatry a ve Štramberku se zase pečou vyhlášené Štramberské uši, které jsou cítit po celém městě.

Kopřivnice jako taková nás upřímně neoslovila, největší zajímavostí je určitě místní Muzeum Tatry, které je moc hezky vymyšlené. Je rozdělené podle druhů automobilů a u každého z nich je krátký popisek, kdy bylo vyrobeno a o jaký typ automobilu se jedná. Hned u vchodu se nachází obchod se suvenýry, ze kterého podle nás nikdo neodejde s prázdnou, a to včetně nás. S typickým logem Tatry tady prodávají snad všechno. Od klasických suvenýrů, přes oblečení, zmenšené modely nebo dětské hračky. Vstupné do muzea je 130 Kč (v r. 2020) a malá technická, jako ostatní památky, má i muzeum v pondělí zavřeno.

Štramberk je malebné městečko provoněné Štramberskýma ušima. Město rozprostírající se na kopci je plné krásných uliček, roubených stavení a několika památek. Hned na jeho začátku se nachází centrální parkoviště, do samotného centra se autem nesmí, ale vzhledem k jeho velikosti to není žádný problém. My jsme začali obědem tak trochu netradičně v úžasné pizzerii Piccolo a pak se vydali směrem přes náměstí na Štramberskou Trúbu, která se tyčí nad městem. Tak se nazývá místní věž a rozhledna jako pozůstatek bývalého hradu. Z Trúby je krásný výhled na celé město a na v povzdálí vykukující hory.

Štramberské uši jsou tradiční pochoutkou z perníkového těsta ve tvaru uší. A proč uši? Takovou otázku jsme si také položili. Uši se zde pečou už po staletí na počest vítězství křesťanů nad  Tatary. Obyvatelé města našli po vyhnání Tatarů pytle nasolených uší, které Tataři údajně uřezávali křesťanům. Jako první český potravinářský výrobek mají ochranu zeměpisného označení, což znamená, že toto označení mohou užívat jen licencovaní výrobci přímo ve Štramberku, kde je koupíte doslova na každém rohu 

Na druhé straně města se v Národním sadu nachází jeskyně Šipka, archeologické naleziště Šipecké čelisti. Jeskyně je volně přístupná a za návštěvu stojí už kvůli jedinečnému výhledu na protější Trúbu a celé městečko.

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře