Kempování u moře

Postavit si stan téměř na pláži, usínat při šplouchání moře a ráno se probouzet s výhledem na moře, nejen to zažijete při kempování u moře. 

Stanovat u moře nebo v podstatě na pláži je naprosto ohromující. Vidět moře jen co se rozepne zip stanu, ihned po probuzení nasávat slaný vzduch, snídat, obědvat i večeřet na pláži, a při usínání poslouchat šplouchání moře, to prostě v žádném hotelu nezažijete. A nejen to, snad každý kdo byl někdy u moře ví, že u něho fouká. A ani v kempu tomu nebylo jinak. Pokud bychom měli říct jednu jedinou negativní věc na stanování v podstatě na pláži, je to neúprosný vítr. Všechno ostatní je úplně senzační, dokud nefouká. Nic nám při kempování u moře neudělalo takovou radost jako chvilka bezvětří. 

My jsme strávili deset dní v Chorvatsku na poloostrově Istria, kde jsme navštívili celkem dva kempy. Jako první kemp jsme si vyhlídli Arena Runke ve obci Premantura u města Pula, který je součástí sítě kempů Arena Campsite. Je to poměrně malý a klidný kemp přímo u moře, v jedné z několika zátok a za přijatelnou cenu. Našli jsme si boží místo kousek od břehu a s krásným výhledem na moře. Bohužel hned druhý den nás potkala vichřice, prý jedna z nejhorších za celé léto, a stan jsme celou noc doslova chránili vlastním tělem, aby nám neuletěl nebo se neroztrhal. Byla to výživná noc, ale zase máme na co vzpomínat. Vítr má však i jednu výhodu, není vám alespoň takové horko. Jinak v kempu bylo vše co jsme potřebovali – malý obchod, 24 hodin teplá voda, elektřina hned u stanu (k našemu údivu naprosto zdarma), dostatek soukromí, průzračné moře a soukromá pláž. Pláže v kempu jsou pouze pro ubytované a byli úplně liduprázdné, dost netypické pro Chorvatsko.

Druhý kemp byl úplným opakem toho prvního. Kemp Bi Village ve Fažaně je obrovský a dost rušný kemp. Najdete v něm snad vše, od aquaparku, přes spousta obchodů a restaurací, po lunapark, ale i přesto se nám v něm moc líbilo. Každý si v něm najde to své. Můžete si vybrat ze čtyř částí, které se liší ve vzdálenosti od pláže, která je veřejná a není součástí kempu. Kemp je rozdělený do několika stovek parcel, které jsou většinou oddělené stromky a každá z nich má vlastní přívod vody i elektřiny, což jsme považovali za jednu z největších výhod kempu. Sociální zařízení se moc nelišilo od hotelového a stejně jako v tom prvním kempu, i tady byla neomezeně k dispozici teplá voda. To píšu hlavně z důvodu, že v ČR tohle není absolutně standartem a ještě jsme se s tím v žádném kempu u nás nesetkali. U kempu je krásná a dlouhá oblázková pláž s pozvolným přístupem do moře. Obecně nás trochu překvapilo, že se cena ubytování v podstatě vyrovná cenám za apartmán nebo hotel. Ceny a vybavení kempů je tady na jiné úrovni než u nás, ale vše je úměrné dané lokalitě. Těžko srovnávat kemp v Česku a kemp na pláži v Chorvatsku.

Pár rad závěrem: nezapomeňte přibalit zástěnu na vařič, určitě oceníte i košťátko na odmetání všudypřítomného písku, dostatek provázku (když jsme přivazovali stan k autu), CEE přípojku a vybrat si stinný, ideálně zalesněný, kemp kvůli horku

Odebírat
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře