Jizera a rašeliniště Na Čihadle

Výlet nasáklý horským vzduchem na horu Jizeru, která se tyčí uprostřed přírodní rezervace Pralesu Jizera a na jedno z nejznámějších rašelinišť Jizerských hor – Na Čihadle.

Informace o trase

Délka trasy: 10 km

Časová náročnost: 3 hodiny

Výškové převýšení: 290 m

Kola: pouze po červené na rašeliniště, na Jizeru nelze

Kočárky: pouze po červené na rašeliniště, na Jizeru nelze

Obtížnost: lehká 

Dostupnost: pěšky

Datum návštěvy: listopad 2020

Jeden ze slunečných listopadových víkendů jsme ujeli zase do hor, tentokrát do Jizerek. Jizerské hory jsme měli na seznamu navštívených míst vlastně poprvé a vůbec nechápeme proč, protože jsou stejně krásné jako všechny ostatní hory u nás. Jednou jsme zahlédli fotku s krásným zalesněným výhledem z hory Jizery a neuběhlo dlouho a byli jsme na cestě. Jizera (1122 m n.m.) je jen o dva metry nižší než nejvyšší hora Jizerských hor Smrk (1124 m n. m.) a je možné se na ni dostat jen po svých. Nedaleko za Jizerou se nachází rašeliniště Na Čihadle, takže jsme to rovnou spojili a zašli až tam.

rašeliniště Na Čihadle

Výchozím bodem naší trasy je parkoviště Smědava, kde za celodenní parkování zaplatíte 100 Kč. Odtud jsme šli po červené trase Turistické značení - červená 1,5 km až k rozcestníku Pod Jizerou, kde jsme odbočili na žlutou Turistické značení - žlutá směr vrchol Jizery. Jiná cesta na vrchol nevede.  Červená turistická trasa je i pro cyklisty, takže se jde po příjemném povrchu a poměrně široké cestě, to se však nedá říct o té žluté. Velkou část cesty se jde po kamenech různých rozměrů a jen místy jsou udělané dřevěné chodníčky. Naštěstí se tudy jde jen 1,5 km a není to žádné extrémní stoupání, i když chůze v rozbahněném terénu nebyla úplně snadná.

Na vrcholu druhé nejvyšší hory české části Jizerských hor se nachází skalní útvar, na který jsme po několika žebřících vystoupali a naskytl se nám z něj po všech stranách výhled na přírodní rezervaci Prales Jizera, která je nejstarší přírodní rezervací v Jizerských horách. V dálce byl dokonce vidět nedaleká Ještěd, hrad Bezděz nebo vodní nádrž Souš. 

Z vrcholu Jizery není jiná možnost než se vrátit zpět stejnou cestou na červenou Turistické značení - červená, po které jsme pokračovali po rovině dál k rozcestníku Na Knejpě, kde bylo dokonce otevřené okénko s občerstvením. Naším druhým cílem bylo rašeliniště Na Čihadle, které je přístupné jen po dřevěných chodníčcích a výhled na něj nabízí dvoupatrová dřevěná vyhlídka. Název Čihadla vzniknul po čihadle na ptáky, které tu dříve bývalo. Nyní je rašeliniště chráněným územím a přírodní rezervací.

Zpátky na parkoviště jsme šli zase po červené stezce a celý náš okruh měl asi 10 km. Úplně ideální na nenáročný pěší výlet v Jizerkách. Všem moc doporučujeme a jen malá rada na závěr, – pokud sem pojedete za pěkného počasí a o víkendu, přijeďte ráno včas, my jsme chytli jedno z posledních volných míst k zaparkování. A taky si nezapomeňte drobné do parkovacího automatu 🙂